05.09.03
Nové tarefe pro váš mobel
Tohle je vážně podraz! Dřív jsem věděla, že když nechci poslouchat "...u spotorvněch noven vás vétá Necol. Vésledke betve Zlén - Vétkevece...", tak prostě před osmou nesmím přepnout na novu. Jak prosté. Teď už si ale nemůžu být jista ani na dvojce. Je to všude!
"Republeku ovládla epedemee novéch tarefů Témobajl." Chápu, že pro zadavatele reklamy je důležitější mediálně známý obličej než schopnost vyslovovat česky. Jen nechápu, že jim ani trochu nevadí překřtění firmy.
Ve srovnání s takovýmhle przněním češtiny v televizi mi Pežžžíčko začíná připadat docela roztomilé...
04.09.03
Pežíčko
Erotický pořad Peříčko bude mít od září novou moderátorku. Nevím, čím to je, že si na nově do tohohle pořadu stále vybírají holky, které jsou buď moc krásné, aby daly dohromady kloudnou větu, nebo mají vadu řeči. Teda, nechci o Zuzaně Belohorcové říct, že má vadu řeči, prostě je to Slovenka, ale přijde mi hloupé, když moderátorka Peříčka neumí vyslovit ř.
Od záží na nově - Pežíčko. To bude nážez, to mi věžte.
Žehoži, žekni žežicha.
03.09.03
Elle pro telata
Povýšené posmívání se ženským časopisům je mužskou oblíbenou kratochvílí. Škoda, že si do vlastního hnízda kálí i ženy, snad v naději, že je pak muži budou považovat za inteligentní (btw. ze své zkušenosti vím, že není o co stát - radši buďte krásné a hloupoučké). Teď nebudu psát o bulváru, který, jak ví každý, kdo jel někdy metrem, nemůžeme považovat za ženské čtivo, protože muži ho čtou minimálně stejně často. Mám na mysli Elle (kterou občas čtu), Marianne (kterou čtu často, protože si ji máma kupuje a mám ji ráda) a podobně.
Tyhle časopisy jsou jen pro slepice. Vážně? A proč proboha? Píšou o vztazích a sexu, o dětech, o mödě a cvičení, o vaření a dietách, o známých a zajímavých lidech. To jsou taky témata, která ženy zajímají. Nebo je inteligentní jen žena, která na módu kašle, o hezkou postavu nestojí a vztah s chlapem neřeší? Ne, to není inteligentní žena, to totiž není žena. A kdyby byla, vy muži byste o ni stáli?
Ostatně, mužské časopisy snad řeší jiná témata? Kradu bráchovi Men´s health, takže vím, že je to to samé v bledě modrém. Ženské časopisy ale, narozdíl od zmíněného časopisu pro muže, neredukují ženu jen na pohlavní znaky a erotogenní zóny. Pánové si o sexu musí číst i mezi recepty a v rubrice o autech.
Maje třeba vadí reklamy a obrázky věcí, na které stejně nemá. No, to mě štvě taky, ale stejně si ty obrázky ráda prohlížím. Asi tak jako chlapi slintají nad skvěle vyretušovanými fotkami dokonalých silikonových krásek, na které ovšem ani náhodou nemají.
Peďák pro zoufalce?
V diskusi o učitelích a jejich platech padala často i urážlivá slova o pedagogických fakultách. Známe to všichni - chodí tam zoufalci, kteří se jinam nedostali, výuka tam nestojí za nic, ... Vážně?
Nejčastější námitka je, že výuka na pedagogické fakultě není na takové úrovni jako na školách odborných. Slyšela jsem, že třeba o matematice to platí a studovat ji na peďáku je nesmysl. Nevím, já na peďáku studuju češtinu a dějepis, takže mohu mluvit jen o svém oboru. A protože nejsem chudák, který se jinam nedostal, ale češtinu studuju i na fildě, mohu srovnávat. Je pravda, že v některých oblastech oboru nemají studenti peďáku zdaleka tak hluboké znalosti oboru - třeba o Searlovi a Austinovi si s nimi moc nepopovídáte a latinských názvů znají podstatně méně než bohemisti z FF. Ale je to potřeba? Navíc je asi logické, že studenti pedagogiky nemohou jít v odborné části do takové hloubky, když se musí věnovat i předmětům z pedagogiky a psychologie. To, co ale z oboru umí, dokáží, narozdíl od akademicky vzdělaných filosofů, použít o něco líp. Drobné příklady z mého studia: Nad otázkou v jakém pádu je slovo metr ve větě "Jáma je metr hluboká." se filosofický bohemista zapotí a nakonec něco tipne. Pedagogický češtinář si za slovo metr substituuje třeba míli a je doma. Algoritmus přiřazování podstatných jmen ke vzorům nezná nikdo. Bohemista to hrdě přizná, češtinář sedne a vymyslí ho. Nějak to přece dětem vysvětlit musí. To je, podle mě, důkaz inteligence spíš než hodinový monolog o teorii mluvních aktů.
To, že je studium na peďáku míň náročné než jinde, je s prominutím lež jak věž. Ano, oborové předměty nejsou tak náročné a ani zkoušky nejdou tak moc do hloubky teorietických poznatků. Kromě toho ale musí ještě každý student peďáku absolvovat univerzitní základ. Neříkejte, že univerzitní základ je i na jiných školách - na fildě jde o zkoušku z filozofie a jazyka. Na peďáku je kromě toho ještě etika, psychologie a minimálně osm dalších předmětů podle vlastního výběru. Plus pedagogicko-psychologický základ. S trochou nadsázky lze řící. že je to další předmět navíc. Možná, že zkoušky na peďáku nejsou tak těžké jako jinde. Ale na fildě mám v jednom semestru dvě až tři, na peďáku jsem jich dělala i víc než deset.
A že na peďáku studují jen ti, co se jinam nedostali? No, kromě nich jsou tam i ti, kteří vedle odborné školy dělají peďák, protože chtějí učit, a pak taky ti, kteří chtějí učit, tak studují školu, která je na to může připravit nejlíp. Jinak jsou tam i ti, kteří se jinam nedostali. Jsou tam díky tomu, že ti, kteří se dostali i jinam, na peďák nenastoupili. Myslím, že až bude učitelství prestižní, společností uznávané a náležitě ohodnocené zaměstnání, situace bude úplně jiná.
02.09.03
Vraťte mi ošklivku!
Ošklivka Betty byl jeden z mých oblíbených seriálů. Možná, že jsem si u něj připadala krásná... Ale Ošklivka Betty II.: Ecomoda, to je hrůza!! Ošklivka už není ošklivá ani nemožná, zato z Armanda je asexuální páprda. A koukat se na to nedá. Vraťte mi starou ošklivku, prosím...
Nejvíc mě mrzí, že jsem neviděla svatbu Betty a Armanda. Zajímalo by mě, jestli ještě byla ošklivka, nebo už ta "nová Betty". Nevíte to někdo?
01.09.03
Stávka učitelů
Učitelé některých škol dneska stávkují za vyšší platy. I přes mediální kampaň, která se proti nim rozjela, je podporuji. I proto, že argumenty, které jsem proti této stávce slyšela, mi většinou připadaly nesmyslné nebo hloupé.
Stávka je nemorální. - To si sice může kdekdo myslet, ale když je v našem právním řádu, těžko proti ní můžeme protestovat.
Učitelé si berou děti jako rukojmí. - No, tak to bohužel při stávce chodí, že to někomu znepříjemní život. Pokud stávka nikomu neznepříjemní život (třeba když by stávkovali pracovníci vědeckých ústavů), nemá žádný efekt. Oni ani učitelé nestávkují poprvé. Dřív to ale dělali tak, že ve škole byli a děti hlídali, jen neučili. Efekt to nemělo.
Měli by otevřít školu alespoň pro prvňáčky. - Snad nejabsurdnější věc, která zazněla. Dovedete si představit, že musíte do školy, zatímco ostatní mají volno? Pro prvňáčka je významný první den školy, je mu ale jedno, jestli je to 1. září. Kdyby mu to nikdo neřekl, asi by si ani nevšimnul. Navíc už mnohokrát začínal školní rok třeba až 3. září.
Proč nestávkují radši až třeba 10.? - To je snadné, protože 10. už probíhá výuka, děti by tedy byly skutečně připraveny o den výuky. Mezera mezi vyučovacími dny způsobí více škody než když se začne později. Tento argument ukazuje, jak málo si lidé váží vzdělání.
To byly argumenty z kategorie těch humorných. Ty následující mi připadají závažnější:
Učitelé mají mezi státními úředníky jeden z nejvyšších platů. - To může být stokrát pravda, ale myslím, že by se jejich platy měly porovnávat spíš s vysokoškolsky vzdělanými lidmi. Srovnávat aprobovaného učitele s úřednicí s maturitou je trochu mimo mísu.
Proč protestují letos, kdy dostali přidáno? - Protože "přidání" proběhlo stejně komicky jako vždy. Nejdřív dostali přidáno, ale přišli o osobní ohodnocení. Pak jim přidali 13. a 14. plat (toto pojmenování taky jen přispívá k závisti, nejedná se totiž o celý plat, ale maximálně polovinu). No, a teď jim zvedli základní plat, ale zase sebrali ten 13. a 14. Takže celkově si zase nepolepšili.
Vždyť mají dlouhou dovolenou. - Rozhodně vždy, když mají děti prázdniny, neznamená to volno i pro učitele. Celkově mají možná o dva týdny více než ostatní. Ale zase si dovolenou nemohou vybrat kdy chtějí, nemohou si vzít volno, aby si zaběhli ke kadeřnici, nemohou si udělat delší víkend a napracovat si ho. Myslím, že kompenzaci v podobě dvou týdnů navíc si zaslouží. Vždyť pracují jen 22 hodin týdně. - Ano, odučit musí jen tolik. Ale kromě toho mají pohotovosti a dozory, to jest minimálně dalších 10 hodin týdně, a přípravy - připravit se na každou hdinu, připravit písemky, opravit je,...
Stejně se na hodiny nepřipravují. - Blbost! Samozřejmě i takoví ve školství jsou, ostatně o tom, že máme ve školství spoustu lidí, kteří tam nemají co dělat, se přece nikdo nehádá. Takový začínající učitel ale nad přípravou jedné hodiny stráví třeba i tři čtyři hodiny. Mluvíme-li o moderní pedagogice, není ani možné jednu hodinu použít bez úpravy ve všech paralerních třídách - stejně jako je každé dítě jiné, liší se i každá třída.
Je neuvěřitelné, kolik závisti se line z hodnocení lidí. Ale, když je učitelství tak skvělé zaměstnání, kde se skoro nemusí pracovat, člověk má stále volno a peněz až dost, proč to nikdo nechce dělat? A proč tedy nejdou učit ti, kterým toto zaměstnání přijde tak skvělé? Vzhledem k tomu, jaká situace v našem školství je, mnoho ředitelů by je vzalo i bez aprobace.