01.09.03
Stávka učitelů
Učitelé některých škol dneska stávkují za vyšší platy. I přes mediální kampaň, která se proti nim rozjela, je podporuji. I proto, že argumenty, které jsem proti této stávce slyšela, mi většinou připadaly nesmyslné nebo hloupé.
Stávka je nemorální. - To si sice může kdekdo myslet, ale když je v našem právním řádu, těžko proti ní můžeme protestovat.
Učitelé si berou děti jako rukojmí. - No, tak to bohužel při stávce chodí, že to někomu znepříjemní život. Pokud stávka nikomu neznepříjemní život (třeba když by stávkovali pracovníci vědeckých ústavů), nemá žádný efekt. Oni ani učitelé nestávkují poprvé. Dřív to ale dělali tak, že ve škole byli a děti hlídali, jen neučili. Efekt to nemělo.
Měli by otevřít školu alespoň pro prvňáčky. - Snad nejabsurdnější věc, která zazněla. Dovedete si představit, že musíte do školy, zatímco ostatní mají volno? Pro prvňáčka je významný první den školy, je mu ale jedno, jestli je to 1. září. Kdyby mu to nikdo neřekl, asi by si ani nevšimnul. Navíc už mnohokrát začínal školní rok třeba až 3. září.
Proč nestávkují radši až třeba 10.? - To je snadné, protože 10. už probíhá výuka, děti by tedy byly skutečně připraveny o den výuky. Mezera mezi vyučovacími dny způsobí více škody než když se začne později. Tento argument ukazuje, jak málo si lidé váží vzdělání.
To byly argumenty z kategorie těch humorných. Ty následující mi připadají závažnější:
Učitelé mají mezi státními úředníky jeden z nejvyšších platů. - To může být stokrát pravda, ale myslím, že by se jejich platy měly porovnávat spíš s vysokoškolsky vzdělanými lidmi. Srovnávat aprobovaného učitele s úřednicí s maturitou je trochu mimo mísu.
Proč protestují letos, kdy dostali přidáno? - Protože "přidání" proběhlo stejně komicky jako vždy. Nejdřív dostali přidáno, ale přišli o osobní ohodnocení. Pak jim přidali 13. a 14. plat (toto pojmenování taky jen přispívá k závisti, nejedná se totiž o celý plat, ale maximálně polovinu). No, a teď jim zvedli základní plat, ale zase sebrali ten 13. a 14. Takže celkově si zase nepolepšili.
Vždyť mají dlouhou dovolenou. - Rozhodně vždy, když mají děti prázdniny, neznamená to volno i pro učitele. Celkově mají možná o dva týdny více než ostatní. Ale zase si dovolenou nemohou vybrat kdy chtějí, nemohou si vzít volno, aby si zaběhli ke kadeřnici, nemohou si udělat delší víkend a napracovat si ho. Myslím, že kompenzaci v podobě dvou týdnů navíc si zaslouží. Vždyť pracují jen 22 hodin týdně. - Ano, odučit musí jen tolik. Ale kromě toho mají pohotovosti a dozory, to jest minimálně dalších 10 hodin týdně, a přípravy - připravit se na každou hdinu, připravit písemky, opravit je,...
Stejně se na hodiny nepřipravují. - Blbost! Samozřejmě i takoví ve školství jsou, ostatně o tom, že máme ve školství spoustu lidí, kteří tam nemají co dělat, se přece nikdo nehádá. Takový začínající učitel ale nad přípravou jedné hodiny stráví třeba i tři čtyři hodiny. Mluvíme-li o moderní pedagogice, není ani možné jednu hodinu použít bez úpravy ve všech paralerních třídách - stejně jako je každé dítě jiné, liší se i každá třída.
Je neuvěřitelné, kolik závisti se line z hodnocení lidí. Ale, když je učitelství tak skvělé zaměstnání, kde se skoro nemusí pracovat, člověk má stále volno a peněz až dost, proč to nikdo nechce dělat? A proč tedy nejdou učit ti, kterým toto zaměstnání přijde tak skvělé? Vzhledem k tomu, jaká situace v našem školství je, mnoho ředitelů by je vzalo i bez aprobace.
.: Komentáře :.
Myslim ze nemas pravdu, plat se nema porovnavat jen podle vzdelani, ale take (a to hlavne) podle vykonu. A ucitele ho maji mizerny. Nejsme v situaci, kdy si muzem dovolit za stavajiciho systemu jen pridavat nekvalitnim pedagogum, to za co maji stavkovat je reforma skolstvi a ne 130% prumerneho platu. Navic hlavni stavkujici jsou ucitele zakladek, to vysokoskolaci dost casto nejsou.
Prijde mi, ze jsi tady sice popsala humorne argumenty proti stavce ale nehumorne argumenty z nejakeho duvodu chybi a presto jsou.
Me osobne momentalne muze byt fuk, jestli stavkuji nebo ne, ale problem skolstvi neni jen v platech ucitelu.
Ano, na zakladkach uci dost nevysokoskola. A ano, hodne schopnych lidi ve skolstvi neni.
A proc myslis, ze to tak je? Nebude to prave proto, ze za 7-8 tisic nastupniho platu se do toho skolstvi moc schopnych vysokoskolaku nehrne?
Pod toto se klidně podepíšu.
Ti, kterým vadí stávka učitelů za vyšší platy, na ně hledí stále jako na nepřátele. Někteří lidé totiž nikdy nepochopí, že učitelé nejsou sadističtí tyrani žáků, kterým dělá radost rozdávat pětky.
Velká část učitelů má i dvě vysoké školy - jednu odbornou a další pajdák.
Nezmínila jsi ještě to, že učitelé jsou po výuce velmi psychicky vyčerpaní. Moje mamka učí na střední škole, tak mám informace z první ruky. Chodí si jí stěžovat noví kolegové, co přijdou z praxe, že potom, co odučí, nejsou schopni doma udělat vůbec nic.
Hu, než jsem to napsa, přibyly 2 komentáře.
Pavel: Souhlasím. Mladí a schopní učitelé odcházejí ze škol do firem.
2Jirka: Podle me to neni tak, ze bychom meli pridat jen tem dobrym ucitelum a tem spatnym ne. Podle me ti spatni nemaji ve skolstvi co delat. A je predevsim (ne pouze, ale predevsim) otazka penez, jestli do skolstvi prijdou ti dobri a nahradi ty spatne.
Absolutni souhlas.
P.S. - Absolutni souhlas s tim co Rebe napsala, aby bylo jasno
2Rebe: Podle me tam taky nemaji co delat. Jenze ve chvili kdy se jim ted plosne prida, kdo tam zustane? Ty spatni, protoze uz tam jsou tak dlouho, ze maj kamose atd... To co je nutny je reforma a ne bezhlave pridavani a jestli si nekdo mysli, ze je reforma to, ze se prida tem spatnym a oni pak sami odejdou a nastoupi misto nich lespi, protoze tam budou konecne chtit, tak to je blbost! Ti spatni sice mozna jsou blby, ale ne tak, aby si nepohlidali svoje teple nyni vynosnejsi mistecka.
A k tem stredoskolskejm ucitelum - vetsina z nich vubec nestavkuje! Me z toho furt vychazi jen jedno - stavkujou ty nevzdelani. Proc pridavat prave jim a je to opravdu reforma?
->Jirka
"Stavkujou ti nevzdelani"
Ty bys nechtel vic penez? A bude-li tam vic penez a prijde nekdo se vzdelanim tak kdo asi pujde pryc? A proc tam ti vzdelani pujdou neb by z tech "vetsich" penez mohli uzivit i nekoho jineho nez sebe. Ale je to tezky.
tahle stavka je na hlavu postavena. Ucitele stavkuji za vyssi platy protoze se citi (a pravem) podvedeni socialni demokracii. Ta jim slibila vyssi platy. O nejake reforme nechteli ani slyset. at si to ve svem mozku spocitaji a priste nevoli socany. a kdyz uz je voli tak at se nedivy.
O tom, jací učitelé zůstanou na školách rozhodují ředitelé a vedení školy, ne učitelé samotní. Takže když budou mzdy na určité (dost vysoké) úrovni, tak školy budou moci propustit ty "blbce" a vzít odborníky. Ti by za podprůměrnou mzdu nepracovali, ale za reálnou mzdu, která by odpovídala reálné mzdě učitelů na západ od nás (plus různé další výhody), určitě ano.
Jirko a další odpůrci zvyšování platů, co byste navrhovali? Mluvíte o reformě bez zvyšování platů. Na čem by ta reforma byla postavena?
P. S. Ve Frýdku-Místku stávkují všechny střední školy kromě jedné soukromé podnikatelské. O základních nemám informace.
P. P. S. Potkal jsem dneska bývalou učitelku angličtiny. Měla na tričku: "Jsem česká učitelka a dnes stávkuji."
2Jirka: Pokud mas pocit, ze nezaznely nektere dulezite argumenty, mohl bys je, prosim, uvest? Ze nestavkuji stredoskolsti profesori neni argument, ale lez.
Jestli po zvyseni platu odejdou vsichni blbci pochopitelne zarucit nejde, ale prijde-li dost aprobovanych ucitelu, budou muset odejit alespon ti neaprobovani, kteri jsou nejvetsim problemem ceskeho skolstvi. Ucit totiz vubec neni jednoduche a bez alespon zakladnich znalosti psychologie a pedagogiky jsou vysledky tristni.
A ze je blbost, ze se zvysenim platu stoupne i zajem absolventu o uceni? A co je teda, podle tebe, do skol privede? Podle me hlavne spolecenska prestiz zamestnani, ktera bohuzel s platy souvisi vice nez uzce.
Takze se pridavam k Martinovi - rada uslysim mozne navrhy reseni. Aspon par bodu, prosim. Diky.
2Honza: Asi na tenhle blog nechodis casteji, jinak bys vedel, ze jsem studentka bohemistiky. Netvrdim, ze kazdy musi psat bez chyby, ale zkus se prosim vyvarovat toho, abys z cestiny delal devku.
Ja nerikam, reforma bez zvyseni platu, ale je nutne posuzovat jednotlive lidi, podle jejich vykonu a vzdelani.
Navrhoval bych, aby byly skoly nejakym zpusobem zprivatizovany a byly jejich sluzby zpoplatneny (udelal bych bezurocne pujcky treba). Nektere by mely zustat bez skolneho, pro lidi kteri na skolne nemaji, repsektive na neho davat nechteji. Zde by pak ucitele byli statni zamestnanci s odpovidajicimi tridnimi platy (oproti soukromym skolam asi znacne nizsi). Skoly se skolnym by mely vice prostredku na kvalitni ucitele, stejne tak jako na vybaveni. Skoly by se musely o studenty uchazet, nabizet dobre sluzby a v ruku v ruce s tim by slo skolne - dobra skola, prumerne skolne, vyborna skola, nadprumerne skolne. To uz by byla otazka trhu. Velmi rychle by se rozkriklo, co jsou a co nejsou kvalitni skoly. Skoly by musely splnovat jakesi podminky ministerstva a zakony CR.
Verim, ze az ve skole, kdy rediteli hrozi vyhazov za to, ze ma nekvalitni pedagogy a skola nema dost studentu a tudiz zisk, bude rediteli zalezet predevsim na vybornem personalnim obsazeni.
Myslim, ze v tuhle chvili by se behem prazdnin naslo dost kvalitnejsich pedagogu a desitky procent ucitelu by slo na ulici, jen k tomu dat prostor.
Nesmi se vsak hazet klacky pod nohy forme skolstvi, kdy ty co chteji studovat, maji kvalitni vyuku a ty co ne, maji taky odpovidajici. Dokud spolu budou v jedne tride lide, jejichz nejvetsi cil je dosahnout seste tridy, aby uz konecne mohli vyjit do ulic a lidi, kteri budou jendou studovat VS, bude to stat za nemnoho.
K tem strednim skolam, vychazel jsem z nejakych zprav v CT, ale mozna ze to nebude tak zhavy, kazdopadne pokud mate nekdo link na statistiku stavky, dejte vedet.
Jirko, je to hezka teorie, ale v nasem state nerealna. Tohle by mozna fungovalo v idealnim state, ale bohuzel ne v Ceske republice. Krome toho, ze predstave skolneho se tady uplne vsichni brani (neproslo ani na vysokych skolach, tezko by tedy slo vybirat uz na zakladkach) je to teorie vice nez elitarska. Nejde ale ani tak o elitarstvi chytry - hloupy, jako spis o to financni. Ja treba az do tercie na gymplu byla naprosto prumerna, az pak se to nejak zlomilo a ja zacala vynikat. Nasi mi skolny platili i dokud jsem nebyla tak dobra, ale kdyby mi meli skolny platit uz od prvni tridy, nejsem si jista, jestli by me dali na tu nejlepsi skolu, nebo jen na docela dobrou. Tezko verit, ze by na ty nejlepsi, tudiz nejdrazsi skoly sli ti nejlepsi nebo ti, kdo si nejvic ceni vzdelani. Spis ti nejbohatsi. Podobnou cestou se pred lety vydali v Anglii a ted od ni ustupuji, protoze zjistili, ze nefunguje.
A konkurence mezi skolami funguje uz ted. Deti je malo a protoze dite rovna se penize, skoly o ne bojuji-nabidkou seminaru, mimoskolnich cinnosti, atd. Ale ne vsude si to muzou dovolit.
Jirka: "Zesoukromění" škol by určitě vedlo ke zvýšení kvality některých škol na jedné straně a zhoršení ostatních na straně druhé. Myslím, že to, co popisuješ, je model školství v USA. Jsem si jistý, že něco takového tu nechci. Je to systém kvalitního vzdělání pro bohaté. Nevěřím, že by se v našich podmínkách podařilo udělat dobrý systém stipendií.
Pokud jsem předposlední odstavec pochopil - myslíš, že dnes mají kvalitní lidé (pomineme-li nadšence, kteří už asi učí) zájem jít učit. To IMHO úzce souvisí s platy. Já myslím, že ne.
S posledním odstavcem naprosto souhlasím. Ale už i na státní škole (dle mé zkušenosti) se dělají něco jako výběrové třídy a dokonce byla snaha rozdělit třídu na poloviny podle "výkonnosti;" to se ale z nějakého důvodu (asi možná závist mezi skupinami; já bych to nazval zdravou rivalitou) nezrealizovalo. Tento problém soukromé školství podle mě nevyřeší.
Ten duvod, proc se to nezrealizovalo, je v tom, ze takovy system je vyhodny jen pro ty chytre - ucitel se jim muze vic venovat a muze s nimi jet rychleji. Ale pro ty horsi a prumerne je to cesty do pekel - z prumeru jsou najednou nejlepsi ve tride, tak proc se snazit vic?
Ani pro ty chytre to ale neni uplne idealni - nezvyknou si, ze ne vsichni jsou tak chytri jako oni a ze to neznamena, ze jsou tim padem horsi. Na gymplu uz za sebou maji zkusenost ze zakladky, ale kdyz jsou izolovani uz od zacatku, asi to fakt neni dobry.
No, kdyby kvalitni lide meli zajem jit ucit, tak by klidne mohli. Staci vzit do ruky telefonni seznam a zkusit se zeptat na par skolach. Aprobovany ucitel sezene misto jistojiste do peti az deseti telefonatu.
Rebe: Máš pravdu, to bude ten důvod.
Jirka: Link je tady:
http://zpravy.idnes.cz/domaci.asp?y=domaci/stavka_ucitelu.htm
Je to trochu nepřehledné, ale zdá se mi, že vzhledem k nižšímu počtu středních škol to na procenta bude asi stejně.
2Jirka: o zpoplatnovani sluzeb, ktere jsou nyni placeny z verejnych rozpoctu jsme meli velice zajimavou diskuzi na seminari mikroekonomie o minulem semestru. Zatimco u skolneho na vysoke skole jsme se pochopitelne neshodli (skolne u vysokych skol samo o sobe nic neresi, musi se vyresit i zakony o podnikani skol, financovani skol apod), tak u zakladni lekarske pece a zakladnim vzdelanim jsme se shodli.
Pokud chce stat vyrabet nejaky produkt, musi si k tomu vzdelat sve lidi. Nemuzes zprivatizovat zakladni skolstvi. Jedinym vysledkem by bylo rozsireni rad negramotnych a nevzdelanych lidi a tim padem jen a jen rozsireni lidi, kteri zatezuji socialni sit. A ti lide, kteri jsou budto z bohatych rodin nebo si na vzdelani pujcili, by pravdepodobne netravili zbytek zivota v teto zemi...
Zakladni vzdelani - aneb podminka k zakladnimu vydelku - stat musi nabizet i v bezplatne verzi. Stejne jako musi byt z verejnych rozpoctu hrazena policie, stavba a udrzba silnic, akutni zachrany lidskeho zivota apod. Od toho tu ty verejne finance preci jsou.
Situace, ktera by nastala, kdyby tu verejne finance nebyli, jsem jednou nastinil na svem blogu. Nyni jen dodam - zakladni skolstvi musi byt hrazeno prave z verejnych rozpoctu. Vzdyt to je preci (neprima) ta tebou navrhovana bezurocna pujcka...
jelikoz je tu hodne pripominek k memu navrhu, na denicku jsem sepsal svoji predstavu.
http://denicek.net/index.php?Action=Comment&RecordId=568